Apie mus

Urvikių kultūros centras įsteigtas 2006 m. balandžio 27 d. Mažeikių rajono savivaldybės tarybos sprendimu. Tai II kategorijos biudžetinė įstaiga, Lietuvos kultūros centrų asociacijos narė. Kultūrinę veiklą vykdo Reivyčių seniūnijos teritorijoje. Urvikių kultūros centro darbuotojai neapsiriboja vien savo kaimu, bet sugeba suburti ir aplinkinius kaimus, miestelius, Mažeikių miestą. Taip pat aktyviai bendrauja su kitais kultūros centrų asociacijai priklausančiais nariais, Latvijos Respublikos kultūros centrais, bendruomenėmis, keičiasi koncertinėmis programomis, palaiko šiltus, dalykiškus santykius su seniūnijos darbuotojais, biblioteka, visuomeninėmis organizacijomis, vietos įmonėmis, rajono verslininkais, kaimo bendruomenėmis, stengiasi atsižvelgti ir tenkinti įvairaus amžiaus ir socialinių grupių žmonių poreikius. Žinoma, aktyviai dalyvauja ir projektinėje veikloje.

Kultūros centre organizuojami įvairaus pobūdžio renginiai – festivaliai, parodos, kolektyvų koncertinės išvykos, profesionalios ir pramoginės muzikos koncertai, seminarai, sportinės varžybos, viktorinos, vakarojimai, diskotekos ir kt. renginiai.  Sėkmingai plėtojama edukacinė programa „Duonos kelias“ duoda vaisių ir pristato visą Mažeikių rajoną. Daug dėmesio skiriama švietėjiškai, edukacinei, pramoginei, meno mėgėjų veiklai, profesionaliojo meno sklaidai.

KOLEKTYVAI. Kultūros centre sėkmingai savo veiklą vykdo  folkloro ansamblis „Ašvija“ (meno vadovė Eglė Ereminė). 2014 metais šis kolektyvas dalyvavo Lietuvos dainų šventėje „Čia mano namai“, o 2018 m. dainų šventėje „Vardan tos...“ kolektyvui suteikta II kategorija.

Taip pat centre veikia romansų kolektyvas „Auksinės širdys“ (meno vadovė Eglė Ereminė), gyvo garso grupė „Po stogu“ ir muzikinis kolektyvas „Linksmieji vyrukai“ (meno vadovas Nerijus Mongirdas), kurie populiarūs ne tik Mažeikių rajone, bet ir kaimyninėje Latvijoje.

RENGINIAI. Urvikių kultūros centras kasmet organizuoja daugybę renginių, valstybinių švenčių paminėjimų. Pirmasis metų renginys yra šiaurietiško ėjimo žygis, skirtas Laivės gynėjų dienai paminėti, o vasarį visi kviečiami prie Tulnikių tvenkinio, kur linksmai ir išradingai švenčiamas Lietuvos gimtadienis. Esame įsitikinę, kad užgavėti reikia taip stipriai, kad visai Gavėniai užtektų, tad Leckavoje triukšmingai ir sočiai švenčiame Užgavėnes.

Pavasaris taip pat gausus įvairių renginių. Kovo 11-osios proga organizuojamas žinių turnyras „Lietuvos keliais ir takeliais“, vaikai kviečiami į Atvelykio šventę, gegužės pradžioje dėmesiu apdovanojamos esamos ir būsimos mamos, močiutės, promočiutės.

Vasaros renginių sezonas pradedamas renginiu, skirtu Vaikų gynimo dienai paminėti. Mažųjų centro draugų kaskart laukia naujos pramogos, žaidimai ir linksmybės.

Kiek vėliau pradedami šienapjūtės darbai. Aplinkinės kaimo bendruomenės kviečiamos į folkloro festivalį – edukacinę programą „Nuo žolynų iki klojimo“. Renginio metu ne tik prisimenamos šienapjūtės tradicijos, bet ir dalyvaujama draugiškose šienapjūtės darbų varžytuvėse.

O kaipgi vasara be tradicijomis apipintos, tačiau triukšmingos šventės – Joninių. Šis renginys toks populiarus, kad į jį atvažiuoja žiūrovai kone iš viso Mažeikių rajono.

Ilsėtis nėra kada, ne ką mažiau veiksmo ir liepos mėnesį. Pasitinkant Mindaugo karūnavimo dieną, liepos 5-ąją, visi kviečiami į Buknaičių kaimo parką, į meno saviveiklos festivalį „Prie Vadaksties krantų“. O kitos dienos vakarą gyventojai kviečiami prie kultūros centro ir jam priklausančių salių prisijungti prie akcijos „Tautiška giesmė aplink pasaulį“ ir visiems kartu giedoti Lietuvos himną.

Autentiškas renginys - Juokupinės vyksta magiškoje vietoje, Leckavos Dainų slėnyje. Tai spalvingas, nuotaikingas vasaros karnavalas, kuriame dalyvauja meno saviveiklos kolektyvai ir pavieniai mėgėjai iš Mažeikių, aplinkinių rajonų bei Latvijos Respublikos.

Vasaros renginių sezonas užbaigiamas gyvo garso festivaliu „Urvikiai gyvai“, į kurį susirenka ne tik vietiniai gyventojai, bet ir svečiai iš aplinkinių rajonų bei kaimyninės Latvijos. Ir sklinda čia skambiausi muzikos garsai, o gausiai susirinkę, žiūrovai klauso pačių gražiausių dainų, miklina kojas šokių aikštelėje, vaikai pramogauja šalia esančiame parke.

Kai ruduo kieton saujon surenka vasaros šilumą, Urvikių kultūros centras kviečia trumpam stabteli prie pilnos gėrybių kraitės ir pajusti tikrąjį rudens alsavimą. Taigi magišką rugsėjo 22-osios vakarą, kartu su susirinkusiais žiūrovais, žengiama pro Rudens lygiadienio vartus. Liepsnų, šilumos, apeigų bei mistika alsuojančios muzikos apsuptyje, dėkojama už skalsą, vasaros gėrybes bei derlių, sudeginamas rudens lygiadienio simbolis – šiaudinis ožys bei iš šiaudų nupintos baltų skulptūros.

Pasitinkant gražiausią žiemos šventę, šv. Kalėdas, kasmet kuriamas stebuklas ir Reivyčių seniūnijos vaikai pakviečiami į kalėdinę pasaką, kurioje pasitinka smagūs personažai, o Kalėdų senelis mažiesiems atneša pilną maišą dovanų.

Ir tai dar ne viskas. Ištisus metus į svečius atvyksta suaugusiųjų ir vaikų grupės, norinčios dalyvauti centro vykdomose edukacinėse programose. Viena jų, startavusi jau 2015 metais, „Duonos kelias“ itin populiari visoje Lietuvoje ir kaimyninėje Latvijoje. Šios programos metu dalyviai ne tik susipažįsta su duonos kelio darbais, senoviniais rakandais, išmoksta dainų, žaidimų, bet ir kiekvienas formuoja bei išsikepa kepaliuką duonos. Ne ką mažiau populiarus ir naujas edukacinis-pramoginis užsiėmimas „Mažasis kepėjas“, kurio metu vaikai pramogauja su smagiais personažais, o taip pat ir mokosi gaminti savo svajonių picą.

Be abejo, centras gali pasidžiaugti ir keliais išskirtiniais renginiais, kuriuos teko organizuoti. 2019 metais, minint 30-ąją Baltijos kelio sukaktį, Urvikių kultūros centras visus pakvietė įprasminti mūsų senelių ir tėvų tikėjimą laisva Lietuva. Prisimindami šį istorinį įvykį, Lietuvos ir Latvijos gyventojai vieningai susikabino rankomis, sudarydami gyvą grandinę. Nes tai buvo kelias, kuris sujungė tris Baltijos valstybes vardan bendro tikslo – laisvės.

2021 metų rugpjūčio 7-ąją Buknaičių kaimo parke vyko išskirtinis renginys – Lietuvos virvės traukimo federacijos lauko virvės traukimo čempionato III etapas. Dėl geriausiųjų vietos tarpusavy varžėsi besišypsantys, tačiau kovingai nusiteikę virvės traukikai ir traukikės, juos vertino griežti teisėjai. Buvo tikrai daug puikių emocijų, daug pergalių ir žinoma, daug apdovanojimų.

PROJEKTAI. Įgyvendinant Lietuvos kultūros tarybos dalinai finansuojamus projektus, taip pat buvo organizuoti netradiciniai renginiai: 2021 metais 3 dienų festivalis „Kūrybinio chaoso gaudesys“, 2022 metais festivalis „Ir prakalbo Purplių malūnas...“.

PASIEKIMAI.  Pasak Giacomo Leopardi, tas, kas neturi tikslo, neranda džiaugsmo jokioje veikloje. Urvikių kultūros centras turėjo tikslą ir kartu jo atkakliai siekė. Šiandien centro aikštę puošia rekordiniu Lietuvoje pripažintas,  didžiausias butaforinis margutis. 2022 metais, artėjant gražiausiai pavasario šventei – šv. Velykoms, surėmus pečius buvo įgyvendintas centro direktorės Vitos Černookienės brandintas sumanymas - pagerinti didžiausio butaforinio margučio Lietuvos rekordą. O šią idėją įgyvendinti padėjo partneris UAB „Vitmarga“ (vadovas Marikas Gadunas).

2023 metų balandžio 23 d. Urvikių kultūros centro kepamai paprastai ruginei duonai suteiktas tautinio paveldo produkto sertifikatas. Tai dar vienas puikus įrodymas, kad dirbama ne veltui. Centro kepamą duoną, pristatytą Žemės ūkio ministerijoje, vertino Tautinio paveldo produktų, tradicinių mugių, tradicinių amatų mokymo programų, tradicinių amatų meistrų sertifikavimo ir atestavimo ekspertų komisija.